Фізико-географічне положення України

Розробка уроку на тему: Фізико-географічне положення України. 8 клас (Фізична географія України, 8 кл.)   Мета: дати оцінку географічному положенню України, ознайомити з площею, чисельністю населення, крайніми точками, географічним центром України; розвивати уяву, пам’ять, вміння робити висновки, порівнювати; розвивати вміння працювати з підручником, картою, складати схеми; виховувати патріотизм, почуття гордості за свою Батьківщину. Тип уроку: урок засвоєння нових знань. Обладнання уроку: політична карта Європи, фізична карта України. Література 1.Масляк П. О., Шищенко П. Г. Географія України: Підручник для 8-9 класу середн. шк.. – К.: “Зодіак-ЕКО”, 2000р. – 432с. 2.Заставний Ф. Д. Фізична географія України: Підручник для 8 кл. загальноосвітньої школи. – К.: “Форум”, 2000. – 230 с. Хід уроку І.Організація класу до уроку – Привітання з учнями. – Перевірка присутності учнів, наявності в них зошитів, підручників, атласів. – Психологічна підготовка до уроку. ІІ. Повідомлення теми уроку, постановка мети і завдань 1.Розповідь вчителя – Верховна Рада України 24 серпня 1991 року проголосила незалежність України і утворення самостійної держави. Всі ми знаємо, що живемо на материку Євразія. Ми часто чули, що Україна лежить на перетині шляхів із заходу на схід, із варяг – у греки. Отже, яке положення України у світі ми ознайомимось на сьогоднішньому уроці. Запишіть тему уроку: Фізико-географічне положення України. План 1.Географічне положення України 2.Кордони України 3.Особливості формування території України 4.Місце України на Землі. – На протязі цілого уроку ви дізнаєтесь про різні особливості географічного положення України. Ви повинні бути уважними і в процесі пояснення заповнити таблицю. Ознаки для характерстики Особливості геогр.положення 1. На якому материку розміщена? Євразія 2. В якій частині світу знаходиться? Європа 3. Площа території. 603.7 тис.км2 4. Крайні точки. пн – с.Грем’яч (52° 22’ пн. ш. 33° 11’сх. д.) пд – м. Сарич (44° 23’пн.ш. 33° 44’ сх.д.) зх – м. Чоп (48°05’ пн.ш 22°08’сх. д.) сх. – с.Червона Зірка (49°15’пн.ш 40°13’сх.д.) 5. Протяжність території. з півночі на південь – 893 км з заходу на схід – 1316 км 6.Країни, з якими межує. Росія, Білорусь, Польща, Словаччина, Угорщина, Румунія, Молдова 7. Якими морями омивається? Чорним та Азовським 8. На якій тектонічній структурі розміщена? Східноєвропейська платформа і Альпійсько-Гімалайський пояс 9. На якій формі рельєфу знаходиться? Східноєвропейська рівнина 10. В якому кліматичному поясі розташована? Помірний, субтропічний 11. В якій природній зоні? Мішані ліси, лісостеп і степ 12. Які шляхи сполучення з іншими країнами? Сухопутні, морські, річкові ІІІ. Формування і засвоєння нових знань, умінь і навичок 1.Розповідь вчителя – Політичне значення утворення незалежної Української держави для Європи дуже велике. З’явилась ще одна держава у цій частині світу. Величезний людський і економічний потенціал, науково-технічні можливості, працьовитий і освічений народ, значні природні багатства тощо – все це висуває Україну у потенційні лідери європейської спільноти держав. 2.Робота з картою – Розгляньте політичну карту Європи і скажіть: – В якій частині Європи розміщена Україна? – Порівняйте її площу з площами інших країн Європи. 3.Розповідь вчителя – Площа території України становить 603,7 тис. км2. За розмірами території вона перевищує такі великі країни Європи як Франція, Іспанія. Наша країна займає більш як 5,7% території Європи. 4.Робота з підручником – Розгляньте мал.1 на С.7 підручника, знайдіть крайні точки території України. – Прочитайте останній абзац на С.6 підручника і назвіть населені пункти, яким відповідають крайні точки і центр України. В яких областях України вони розміщенні? – Визначте координати крайньої північної, південної, західної і східної точки України. – Визначте координати географічного центру України. 5. Робота з картою – Розгляньте фізичну карту України, скажіть як співвідносяться між собою протяжність України з півночі на південь та з заходу на схід? – Відстань по прямій лінії між крайньою північною і південною точками становить 893 км, між західною і східною – 1316 км. – Розгляньте політичну карту Європи, визначте з якими країнами межує Україна. – Якими морями омивається територія України? – Які країни є морськими сусідами? – Яке значення має для України вихід до Чорного моря? – З якою країною наша країна має найдовший кордон? – З якою – найкоротший? 6. Розповідь-пояснення вчителя – Територія України лежить в східній Європі на межі західних і східних народів і культур. Україна може мати великі економічні вигоди від особливостей свого географічного положення. З географічним положенням, розмірами і складом території пов’язана значна різноманітність природних, економіко-географічних, етнічних особливостей України. 7. Реферативне повідомлення учнів щодо “Становлення Української держави”. – Нині до складу України входять 24 адміністративні області, АР Крим, міста республіканського підпорядкування: Київ і Севастополь. 8. Робота з картами – Розгляньте карту кліматичних поясів світу та фізичну карту України, визначте в якому кліматичному поясі розташована Україна. – Зіставляючи тектонічну карту світу та карту України, визначте межі в яких тектонічних структурах розташована Україна. – За фізичною картою Європи, визначте в межах якої найбільшої форми рельєфу розміщена Україна. – Якими горами представлені в Україні ділянки Альпійсько-Гімалайського поясу? – Використовуючи фізичну карту, визначте як морським шляхом потрапити в Атлантичний океан? – Якими судноплавними річками Україна з’єднується з іншими країнами? 9. Розповідь-пояснення вчителя – Через Україну проходить вісь високого атмосферного тиску материка Євразія, її територія перебуває під впливом західних повітряних мас, що приносять циклони, а також тих, що пов’язані з впливом Азорської і Азіатської областей високого тиску. Крім циклонів з Атлантики на території України надходять повітряні маси, що формуються над Арктикою, Середньою і Малою Азією. На рівнинній території України поширені широколистяні і мішані лісові, лісостепові, степові та сухо степові ландшафти помірного поясу. І тільки на південних схилах Кримських гір знаходяться субтропічні ландшафти Середземноморського типу. В Українських Карпатах і Кримських горах проявляється властива для гір висотна поясність ландшафтів. Ландшафтні пояси своєрідні кожній з цих гірських країн у зв’язку з їх різним географічним розташуванням. IV. Узагальнення і систематизація знань, умінь і навичок Географічний диктант. Продовжте речення. – Площа України… – Крайня північна точка України розміщена в… – Крайня західна точка України розміщена в…. – с. Червона Зірка – це крайня… – Географічний центр України розміщений в…. – Україна безпосередньо межує з…. – На сході та північному сході сусідами України є …. – Територія України лежить в … кліматичному поясі. – Україна знаходиться в межах тектонічних структур… – На клімат території України впливають повітряні маси з…. Доповніть схему. Бесіда з учнями – Які позитивні сторони фізико-географічного положення України? – Що негативного у фізико-географічному положенні України? – Як впливає фізико-географічне положення на економіку країни, життя населення? – Чи ефективно використовує Україна своє фізико-географічне положення? Нанести на контурну карту України крайні точки та географічний центр України V. Організація домашнього завдання 1. Закінчити роботу на контурній карті. 2. Підготувати відповіді на запитання плану теми уроку. 3. Порівняти фізико-географічне положення України з іншою країною (кожному учню дається інша країна) за планом таблиці, визначити переваги положення України. VI. Підсумок уроку – Отже, яку тему ми сьогодні вивчили? – Що нового ви дізналися? – Отож, чи є всі передумови для того, щоб Україна зайняла належне місце у світовому економічному співтоваристві? – Оцінювання учнів за роботу на уроці.