Конспект як різновид стислого переказу висловлювань, що сприймається на слух

ПЛАН ЗАНЯТТЯ № 25Тема заняття:
Конспект як різновид стислого переказу висловлювань, що сприймається на слух Мета заняття: Дидактична Навчити адекватно сприймаюти основну думку, особливості побудови і мовного оформлення; користуватися різними видами аудіювання; видами запису почутої інформації (докладним записом, тезами, конспектом, докладним і коротким планами); оцінювати почуте, висловлює власну думку; складає анотацію на прочитане; оцінює текст з погляду його змісту, форми, задуму і мовного оформлення; редагує написане з урахуванням вимог до культури мовлення.
Виховна – Виховувати грамотну особистість
Розвиваюча – розвивати зв’язне мовлення, виразність читання, пам’ять, логічне мислення, самостійність, творчі нахили, естетичні смаки, вміння аналізувати, робити висновки, здібності до самовираження, самомоніторингу, самопрезентації Вид заняття: Практичне заняття Форма проведення заняття: Робота з конспектом Методичне забезпечення: картки, опорні конспекти Література:
Обов’язкова:
Ющук І.П. Практикум з правопису української мови. 1997.
Пазяк О.М., Українська мова і культура мовлення.-К.,1995 Український правопис.-К.,1994.
Додаткова:
Збірник диктантів.-Д.,1999.
Беляєв О.М. Українська мова/Підручник для 10-11 кл.-К.,1998.
Орфографічний словник української мови. — К., 1999. Технічні засоби навчання  комп’ютер /> /> />
ХІД ЗАНЯТТЯ
1. Організаційний момент
1.1 Привітання студентів.Перекличка.
1.2 Підготовка аудиторії дозаняття, перевірка наявності студентів.
2. Ознайомлення студентів зтемою та навчальними цілями заняття
/>3. Мотиваціянавчання
Необхідність умінняпрацювати з підручником та додатковою літературою
4.Актуалізація опорних знань (повторення вивченого)
5.Коментар відповідей та робіт студентів
6.Вивчення та повторення матеріалу:
Унавчальній діяльності дуже часто вдаються до поєднання різних видів мовленнєвоїдіяльності
—аудіювання – письмо (учень одночасно слухає’сприймає та записує: планлекції, диктант тощо),
— читання – письмо (учень одночасно читає та записує: плантексту, реферат тощо).
Записине тільки зберігають сприйнятий матеріал, а й допомагаютьйого осмислити та засвоїти. З навчальною метоюзастосовують такі види записів, як план, тези, тематичнівиписки, конспект.
План— найкоротший вид записів. Його пункти — стисле формулюваннявисвітлених у тексті (лекції, статті, художньомутворі тощо) питань. конспектплан анотація аудіювання
Тези— короткий виклад основних думок автора тексту. Тезипередають не зміст, а основні положення тексту в тійлогічнійпослідовності, яка забезпечує доведення головної думки.Ця послідовність може не збігатися з послідовністювикладуматеріалу в тексті. Щоб скласти тези, необхідно уважнопрочитати текст, обміркувати його зміст, визначититемуй головну думку (ідею) і лише після цього письмововикластиосновні положення.
Тематичнівиписки роблять відповідно до заздалегідьскладеногоплану або тез доповіді, реферату тощо. Найчастішевиписки оформлюють у вигляді цитат з точним покликаннямна джерело.
Конспект— найбільш розгорнута форма запису. Він обов’язковомає відповідати планові тексту. Тому спочатку складаютьплан, а потім, з опорою на цей план, — конспект. Укожній частині тексту (абзаці, розділі) виділяють основні думки, які фіксують упунктах плану (деталі опускають). Ці думки розгортають,конкретизують у конспекті. Важливийприйом конспектування — змістове «згортання»тексту, тобто його скорочення з обов’язковим зазначеннямосновних думок. Запорука успішності такого «згортання»— сформоване вміння переформульовувати думки«своїми словами».
План,тези та конспект можуть бути цитатні, вільні або змішані.
Цінність конспектуполягає в тому, що він сприяє кращому запам¢ятовуванню прочитаного,дає можливість швидко встановити в пам¢яті вивчене,узагальнити нагромаджений матеріал.
Пам’ятка
Як складати план, тезиі конспект
1. Прочитатитекст, визначити його тему та основну думку.
2. Поділититекст на логіко-смислові частини.
3. Дібравшизаголовок до кожної частини, матимемо план тексту.
4. Поставитидо кожної логіко-смислової частини тексту запитання: “Про що говориться в ційчастині?”
5. Знайтив тексті відповідь. Записавши її стисло власними словами або словами автора,матимемо тези.
6. Доповнившитези конкретним матеріалом, фактами, взятими з тексту цитатами, матимемоконспект.
7. Складаючиплан, тези чи конспект, записати прізвище автора, повну назву роботи, рік,видавництво, назву журналу чи газети, в якому вона надрукована.
8. Виділятив конспекті розділи, параграфи, пункти, відокремлювати їх- один від одного.
9. Післякожної закінченої частини робити інтервал (сюди можна виписати нові замітки).
10. Виділятиосновні тези, ідеї різними кольорами, підкресленням, значками та ін.
ПОПРАЦЮЙТЕВ ПАРАХ! Прочитайте текст. Лексичне значеннявиділених слів з’ясуйте за тлумачним словничком. Складітьплан і тези прочитаного.

 
Кітч
Термін«кітч» виник порівняно недавно — у другій половиніХІХстоліття. Тоді цим німецьким словом називали бульварніпустопорожнікнижки для масового читача, а пізніше ним нарекли будь-якийсурогат справжнього мистецтва. Нині про кітчговорять, пишуть, сперечаються мистецтвознавці, культурологи,соціологи, літературознавці. Йдеться передовсім пропримітивніфільми й телешоу, бульварні газети, бездарні книжки,несмаку побуті. Сьогодні кітч просто заполонив світ, він набираєсилиза допомогою телебачення, радіо й преси, проникаючи в кожнудомівку.
Класичнимзразком кітчу на телеекрані є численні «мильніопери» — нескінченні, сентиментально-солодкавітелесеріали про проблеми якоїсь бразильської чиамериканської родини.
Длякітчу характерні дві особливості: зовнішня красивістьта внутрішня спрощеність. Найрізноманітніші історії Попелюшок жіночої ічоловічої статі, незалежних жінок, яківпевнено вибудовують кар’єру, енергійних ковбоїв, що ні сіло нівпалостають мільйонерами, багатьма глядачами сприйманіна диво серйозно. Чому? Як можна віритив такі нісенітниці?
Споживачів«телемила» умовно можна поділити надві категорії. Для першої телесеріал — усвідомленавтеча від щоденних проблем та клопотів у світснів і фантазій. Для другої категорії (аце люди, цілком і повністю задоволені собою) — прагненняполоскотати власні почуття, це викликає наїхніх очах сльози замилування власноюспівчутливістю, власною добротою, власноювитонченістю. Ось я який (або яка)! Такий самісінький,як герой телесеріалу! Здатний на подвиг,на вічну любов, на вірну дружбу, звичайно, якщовипаде нагода… Нагоди не випадає, тому такийтелеглядач неспроможний подивитися на себетверезо збоку. Серіал він дивиться, ніби в дзеркалона себе милується. Ілюзію сприймає за бажануреальність…
Ікітч, і справжнє мистецтво для зведення своїх спорудвикористовують той самий будівельний матеріал. Але водномуви5падку виходить заселений живими людьми будинок, а вдругому— декорація, з вікон якої визирають манекени. Протемильні серіали вриваються до нашого життя все завзятіше…
Зжурналу.
Пояснітьзначення словосполучень пустопорожні книжки, масовийчитач,сурогат мистецтва.