Урок-формування національної свідомості
Тема. Охорона природи України
Мета: ознайомити учнів з рослинами і тваринами, які потребуютьохорони Червоною книгою України, розкрити зв’язок між ставленням людини доприроди і різноманітністю, та кількістю тварин і рослин; формувати національнусамосвідомість на основі розкриття взаємозв’язку явищ природи; показатизначення діяльності кожної людини для збереження рослинного і тваринногосвітів; виховувати відповідальне, чуйне ставлення до природи.
Обладнання: Червона книга України, картки із зображенням рослин ітварин, що охороняються, газета «Лютий», атласи з природознавства, реферати,запис пісні «Мій рідний край» у виконанні С. Ротару.
Чом, чом, чом, земле моя,
Так люба ти мені?
Тим, тим, тим, дитино, знай,
Що ті поля й ліси — твій рідний край.
(В. Лебедева.)
Хід уроку
I.Організаційний момент.
II. Підсумки спостережень за погодою. Прикмети лютого.Прислів’я.
В лютому сонце йде на літо, а зима на мороз. Лютий — місяць вітріві кривих шляхів. Лютневий сніг весною пахне.
Сніг іде, мов крупа, — чекай за тиждень морозу. Ранкова зірницяшвидко гасне — на мороз.
III. Повідомлення теми уроку.
IV. Сприймання нового матеріалу.
1. Слово вчителя.
Природа України щедра, багата і різноманітна. М’який клімат,родючі ґрунти, значна кількість водних джерел створюють умови для зростаннялісової, лугової та степової рослинності.
Пригадаємо природні зони:
—на півночі країни, а також у гірських районах Карпат,Криму зростають хвойні, мішані й листяні ліси;
—у напрямку на південь ліси переходять у широку смугулісостепу;
—ще південніше, в приморських районах, розкинулисярівнинні ландшафти степової зони, нині майже повністю переорані.
Степова зона займає 40 % території України — це південні частиниХарківської та Кіровоградської областей, Донецька, Луганська, Дніпропетровська,Запорізька, Херсонська, Миколаївська, Одеська області, рівнинна частина Криму.
Розвиток промислового і сільськогосподарського виробництва,будівництво міст, селищ, розширення мережі залізничних та автомобільних шляхів,осушення боліт, зрошення посушливих земель — все це призвело до значних змінландшафтів, вплинуло на екологічну рівновагу, видовий і кількісний склад флориі фауни.
Останнім часом помітно зменшилися території, зайняті природноюрослинністю, збідніла флора більшості районів країни, зменшилась кількістьбагатьох видів рослин, а деякі з них взагалі зникли.
Тому в наш час особливого значення набуває охорона рослинного ітваринного світів.
Дуже гостро постала проблема питної води. Запаси поверхневих іпідземних вод не дуже великі, а люди використовують багато води на своїпотреби. У водойми скидається велика кількість забруднених стічних вод. Відцього гине риба, втрачаються мінеральні ресурси і курортні зони. У Чорному моріпідіймається рівень мертвої сірководневої зони.
А ось якою була Україна 150-200 років тому. Леся Українка писала:
«Старезний, густий, предковічний ліс на Волині. Посеред лісупростора галява з плакучою березою і з великим престарим дубом. Галява скраюпереходить в куп’я та очерети, а в одному місці в ярко зелену драговину — тобереги лісового озера, що утворилося з лісового струмка. Струмок той вибігає згущавини лісу, ряскою та лататтям, але з чистим плесом посередині. Містина всядика, таємнича, але не понура — повна ніжної задумливої поліської краси.Провесна. По узліссі і на галяві перший ряст і цвітуть проліски та сон — трава.Дерева ще безлисті, але вкриті бростю, що от-от має розкритись. На озері туманто лежить пеленою, то хвилює од вітру, то розривається, одкриваючи блідо-блакитнуводу».
2. Діти читають вірш О. Олеся «Україна в старовину».
Прочитайте виразно вірш. Виділіть слова, які можна об’єднати втематичну групу «рослинний і тваринний світ».