УРОК 1
Підтема: Об’єднане Королівство Великобританії таПівнічної Ірландії.
Географічне положення. Загальнахарактеристика. Нові ЛО.
Мета: Ознайомити учнів з новою лексикою таактивізувати її вживання в мові.
Практикувати учнів у читанні текстуз метою отримання загального уявлення (skimming) тамаксимально повного й точного розуміння всієї інформації, що міститься в тексті(scanning).
Обладнання: підручник, географічна картаВеликобританії, вікторина за картою світу (Н03), «Key-facts» (Н02),
ХІДУРОКУ
І. ПІДГОТОВКА ДОСПРИЙНЯТТЯ ІНШОМОВНОГО МОВЛЕННЯ
Aim 1. Повідомлення теми та мети уроку.
Т: The topic of our today’s lesson is«The geographical position of the United Kingdom of Great Britain andNorthern Ireland». By the end of the lesson you should be able:
• to recognize and understand new wordsand word combinations in the text;
• to read and understand the gist anddetails despite the natural difficulties;
• to participate in common conversationalexchanges about the topic of today’s lesson.
Warm-up 2. Уведення в іншомовну атмосферу.
1) Sayings. Робота над висловлюваннями «A little knowledge is a dangerousthing», «As knowledge increases, wonder deepens».
а) T: Have you ever heard these sayings? Readand translate them.
Explain how youunderstand these sayings? What is the main sense of them?
б) T: Listening to a joke «Fathers andsons». Father: Whywere you kept in at school yesterday? Son: Ididn’t know where the Azores were.
Father:Well in future justremember where you put things.
в) Discussion.
T: Do you find this joke funny?
Do you want to be likethis son or father?
Do you like geographylessons?
Do you know much aboutdifferent countries and places in the world?
(HOJ:
Is it important for aneducated person to know a lot of things in different branches? Do you try tofind out more about the huge world around us?
2) Geography quiz. Вікторина.
T: Would you like to check your knowledgeof geography and answer the questions of the quiz. Use the World map if you want.
GeographyQuiz
1. Which island is the largest in theworld? (Greenland)
2. Which river is the longest in the world?(Nile in Africa)
3. Why is the largest ocean called Pacific?Who gave it this name?
(It was called so byMagellan. During his round-the-world voyage the Pacific Ocean was absolutelycalm).
4. What is the resemblance between Kyiv, Ottawa and London? (They are the capitals of the countries).
5. Black, Red, White, Yellow — whatword (not «colour») can be added to each of these to put them all inthe same group? (Sea)
6. What countries make up Great Britain? (England, Scotland and Wales).
7. Is there a capital of Europe?
(Europe is a continent,not a country, it has no capital).
8. What another name does the English Channel have? (La Manche)
9. Is the UK an European country?
(Yes, it is. It lies inthe northwest of Europe).
10. The largest island in Europe. (Great Britain).
T: Oh, I see you know geography well.
But L. has got 6 pointsfor his/her answers. It’s the best result! My best congratulations!
II. ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ
Reading
1. Пред’явлення тексту для читання «The United Kingdom of GreatBritain and Northern Ireland», впр6 (стор. 28).
1) Pre-Reading Activities. Етап підготовки до читання.
а) Problem solving.
Т: What do you think?
Look at the map of the UK and answer the question.
Is the geographicalposition of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland suitablefor the development of its relations with foreign countries?
б) Do ex. 2, p. 26.
Listen to the followinggeographical names from teacher’s voice (from tape-recorder). Read themtogether with the translation. Find them on the map.
в) T: Do you know what the following wordsmean? Do ex. 9a, 6,p. 28.
Read the words,word-combinations and sentences together with the translation. Cover the rightside of the page and translate the words, word-combinations and sentences intoUkrainian.
(H02):
2) While-Reading Activities. Етап читання тексту та виконання вправпід час читання.
а) Skimming. Переглядовечитання тексту з метою отримання загального уявлення про його зміст.
Т: What do you want to know about thegeographical position of the UK?
Write 5 questionsand then look through the text and try to find out the answers for yourquestions.
б) Scanning. Читання тексту з метою максимальноповного та точного розуміння всієї інформації, що міститься в тексті такритичного її осмислення.
Т: Read the text again and write down theKey-facts about the UK and its climate.The United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland Key-facts — Official name: — Countries making up — Surface: Great Britain: — Highest mountain: — Great Britain is washed by: — Longest river: — 4 parts making up — Capital: the United Kingdom: — Climate:
3) Post-Reading Activities. Контроль розуміння тексту та виконанняпіслятекстових комунікативних вправ.
а) Answer the questions.
What is the officialname of Great Britain? Where is it situated?
What parts does the United Kingdom consist of? What parts does Great Britain consist of? What city is thecapital of Great Britain? What is the surface of the country? Are there any bigrivers?
What is the highestmountain in Great Britain?
What is Great Britain washed by?
How can youcharacterize the climate of Great Britain?
б) Translate the sentences into English in 50 seconds, ex. 10, p. 29.
в) All of you know and watch the mostpopular TV programme «What? Where? When?» Pretend to be a presenterof this TV programme.
Ask questions about the United Kingdom using the Key-facts and the map.
III. ЗАКЛЮЧНАЧАСТИНА УРОКУ
Homework 1. Домашнє завдання.
Впр. 9с (стор. 28).
Т: Write an essay on the United Kingdomcovering all the main things concerning its geography and climate. Concentrateon these things:
• 4 parts making up the UK;
• Countries making up Great Britain;
• Geographical position-oceans, seaswashed by, rives and mountains;
• The influence of the sea on climate;
• Is the geographical position of UKsuitable for the development of its relations with foreign countries.
Summarizing 2. Підбиття підсумків уроку.
T: Which activities have we done today?
Was it difficult foryou to read the text about the UK?
What have you to do toimprove your skills in reading and understanding the text?
УРОК 2
Підтема: Економічний розвиток Великобританії.
Мета: Активізувати ЛО теми в мові учнів.
Підготувати учнів до самостійногоскладання інтерв’ю на основі змісту прочитаного тексту.
Обладнання: підручник, карта Великобританії, «Jigsaw Sentences» (HO1),«Match the Pairs» (H02), «True or False» (H03).
ХІД УРОКУ
І. ПІДГОТОВКА ДОСПРИЙНЯТТЯ ІНШОМОВНОГО МОВЛЕННЯ
Aim 1. Повідомлення теми та мети уроку.
Т: Today we are going to talk about theeconomical development of Great Britain. By the end of the lesson you should beable:
• to read and understand the gist anddetails of the text;
• to conduct a dialogue with anotherperson taking an interview.
Warm-up 2. Уведення в іншомовну атмосферу.
(HO1): Game«Jigsaw sentences».
Give a set of jigsawsentences to each pair or group of four students. Ask students to make up 3 sentences,read and translate them after that. Which group will be the first one to makeup the sentences. Jigsaw sentences: (The cards are mixed)Great Britain in the world one of the leading countries is famous Great Britain for its woolen industry has got a highly developed industry Great Britain /> /> /> /> />
II. ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ
Vocabulary 1. Активізація ЛО теми «The industry of Great Britain andNorthern Ireland».
Practice 1) Revising vocabulary. Повторення ЛО.
Read the words,word-combinations with the translation.
Виконання впр. 16a (стор.ЗО).
2) Matching. Знайти пару.
(Н02):Match the pairs. 1. mineral resources а) ipar 2. island b) hajóépítő ipar 3. agricultural c) ismert (valamiről) 4. industry d) ásványi kincsek 5. famous for е) gyapjú 6. to be rich in f) sziget 7. woolen g) mezőgazdasági 8. a ship-building industry h) gazdag (valamiben) 9. leading і) vezető
Key:Id; 2f; 3g; 4a; 5c; 6h; 7e; 8b; 9i.
3) Practising vocabulary. Finish thesentences. Закінчитиречення. T: Great Britainis famous for…
Great Britain is one of the leading countries in…Some parts of Great Britain are…
4) Writing. Ask different kinds ofquestions to the following sentence. Поставитизапитання до речення.
Т: Great Britain has got a highly developedindustry.
Reading 2. Пред’явлення тексту для читання «The United Kingdom of GreatBritain and
Northern Ireland», впр. 15 (стор ЗО).
1) Pre-Reading Activities. Етаппідготовки до читання тексту.
Problem solving.
Т: What do you think?
— Is the UK one of the most developed countries inthe world?
— Which oppotunity has it got for it?
2) While-Reading Activities. Етап читання тексту та виконання вправпід час читання. Readthe text and find out if the facts are true or false.
(HO 3):True or False. True False 1. What is Great Britain rich in? 2. What goods does the British industry produce? 3. Which cities are the centres of industries of Great Britain? 4. Is Northern Ireland an agricultural region? 5. What kind of industry has Northern Ireland got? 6. Where are industries centered in Northern Ireland?
3) Post-Reading Activities. Контроль розуміння тексту та виконанняпіслятекстових комунікативних вправ.
а) Т: Answer the questions on the blackboard.What is Great Britain rich in?
What goods does theBritish industry produce?
Which cities are thecenters of industries of Great Britain?
Is Northern Ireland an agricultural region?
What kind of industryhas Northern Ireland got?
Where are industriescentered in Northern Ireland?
б) T: Pretend to be a reporter with theUkrainian newspaper «News from Ukraine». Interview the Prime ministerof the UK to know more about the economical development of the United Kingdom. Use the questions to the text on the blackboard to help you. Whichinterview will be more natural?
III. ЗАКЛЮЧНАЧАСТИНА УРОКУ
Homework 1. Домашнє завдання.
Впр. 16, (стор. ЗО), вивчити слова.
Впр. 17 (стор. 30-31), перекластиречення на українську мову. Т: Arethere any different ways to interpret the verb «to enter»?
belépni
beszédbe elegyedni
to enter
bemenni
bejutni (felsőoktatási intézménybe)
Does the context helpus to define the best variant of translation? Повторити текст про Україну, впр. 5(стор. 7-8).
Summarizing 2.Підбиття підсумків уроку.
Т: What are we talking about?
What makes ourdialogues more natural?
УРОК 3
Підтема: Україна та Великобританія. Контрольпозакласного читання.
Мета: Підготувати учнів до самостійного усногоповідомлення про порівняльну характеристику географічного положення та кліматуУкраїни й Великобританії на основі прослуханого тексту. Проконтролюватипідготовку тексту для позакласного читання.
Обладнання: підручник, географічні картиВеликобританії та України, «Odd One Out» (на дошці), «Read the questions about Ukraine» (HO,),«Fill in the missing information» (H02),«Pick up the sentences» (Ho3).
ХІД УРОКУ
I. ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙНЯТТЯ ІНШОМОВНОГОМОВЛЕННЯ
Aim 1. Повідомлення теми та мети уроку.
Т: Today we are going to talk about thegeographical position and the climate of
Ukraine and Great Britain.
By the end of thelesson you should be able:
• to understand the gist and details ofthe text for listening;
• to give a comparative characteristics ofthe geographical position and climate of Ukraine and Great Britain;
• to discuss Task 4 ofyour Home Reading.
Warm-up 2. Уведення в іншомовну атмосферу.
Game: «Odd OneOut». Find the odd one out and say why. Example: green, big, orange, brown. Big. All the other wordsdenote colours.
1) June, January, March, spring, May
2) Paris, Kyiv, New York, London
3) Africa, Europe, Asia, Great Britain.
4) The Dnieper, the Dniester, the Severn, the Donets
5) warm, mild, damp, beautiful.
6) Atlantic Ocean, the Black sea, the North Sea, the Sea ofAzov.
II. ОСНОВНАЧАСТИНА УРОКУ
Listening 1. Аудіювання тексту «Ukraine and Great Britain».
1) Pre-Listening Activities. Етап підготовки до аудіювання.
а) «Do you knowthat?»
Змагання двох команд. Одна командаставить питання про Великобританію, друга — про Україну.
б) Read the questions about Great Britainand answer them. Виконаннявпр. 22 (стор. 31).
Use the map of Great Britain.
в) Answer the questions.
(HO,):
Readthe questions about Ukraine, and answer them. Use the map of Ukraine. Where is Ukraine situated? What seas is Ukraine washed by? What is the total territory of Ukraine? What is the main river of Ukraine? What are the highest mountains of Ukraine? What is the capital of Ukraine? What river does Kyiv stand on? What are thelargest rivers in our country? What river is navigated by large ships? Is Ukraine situated on the European continent? Is the climate of our country temperatelycontinental or moderated? In what part of Ukraine is the climate subtropical?
2) While-Listening Activities. Етап слухання тексту та виконання вправпід час слухання.
Ukraine and Great Britain
Both Ukraine and Great Britain lie in Europe, but Ukraine is situated on the European continent and Great Britain is separated from the continent by the English channel.
In fact Britain is a sea country. It lies on the crossways of the sea routes to the different partsof the world. Great Britain is bordered by the Atlantic Ocean in thenorth-west, by the North sea in the east, and by the Irish sea in the west.
Ukraine is a landlocked country. The majorwater bodies bordering it are the Black Sea and the Sea of Azov in the south.It lies on the crossways of the land routes from the east to the west and fromthe north to the south.
Ukraine is larger than Great Britain. The area of Great Britain is 24,500 sq km, and thearea of Ukraine is 603,700 sq km.
In both countries thereare a lot of mountains. In Great Britain there are the Pennines and the Cambrian mountains. In Ukraine we have got the Carpathians and the Crimean mountains.
There are a lot ofrivers in both countries. In Great Britain they are not very long and deep. The Thames is wide and deep enough for large ships in this country.
The largest rivers in Ukraine are the Dnieper, the Dniester, and the Southern Bugh. The Dnieper is navigated by largeships.
The climate of Ukraine is temperately continental, being subtropical only on the southern coast of Crimea. The climate of Great Britain is moderated because of ocean breezes.
T: Listen to the text and fill the missinginformation in the grid. (HO1 ):Fullin the missing information.Points to compare Ukraine Great Britain Continent is separated from the continent by the English channel The total area 603. 700 sq km Washed by: the Atlantic Ocean in the north-west, by the North Sea in the East, by Irish Sea in the west Capital: Mountains: the Pennines and the Cambrian mountains Rivers: Climate: Temperately continental, subtropical in Crimea
Compare your answerswith your partner. Then we’ll check the filling in the grid. 3) Post-Listening Activities. Контроль розуміння тексту та виконаннякомунікативних вправ після прослуховування тексту.
Т: Give a comparative characteristic of thegeographical position and climate of both countries using the grid.
Check on 2. Контроль тексту для позакласногочитання «River Water», завдання4 (стор. 93-95).
Home Reading і) Conversation. Бесіда з учнями.
Т: Have you ever read sketches after GeromeK. Gerome?
Are there a lot ofdialogues in his sketches?
It is difficult to readthem or not?
Do you always find themfunny?
2) Post-Reading Activities. Контроль розуміння тексту та виконанняпіслятексто-вих комунікативних вправ.
a) Pick out and readthe sentences that are not true. Correct them.
(H03): Pick up thesentences.
We decided to stop nearWindson in order to have supper. The boiling will kill all the germs presentedin the water. We looked and saw nothing in the river.
We will have knownabout the illness by the end of two weeks.
б) Answer the questions of ex. 2, p. 95.
в) Dramatize the dialogue between the threeyoung men.
III. ЗАКЛЮЧНАЧАСТИНА УРОКУ
Homework 1. Домашнє завдання.
Завдання 5 для позакласногочитання, стор. 95-96. Впр. 24 (стор. 32).
Написати порівняльну характеристикуУкраїни та Великобританії, використовуючи заповнену на уроці таблицю.
Summarizing 2. Підбиття підсумків уроку.
Т: What have we done today?
Was it difficult foryou to give a comparative characteristic of the geographical position andclimate of our country and Great Britain?
What have we to do tomake this kind of work easier?
УРОК 4
Підтема: Великобританія. Осінь в Англії. Минулийдоконаний час.
Мета: Повторити та активізувати у мові учнівминулий доконаний час.
Підготувати учнів до самостійноговисловлювання про осінь в Англії на основі прочитаного тексту.
Обладнання: підручник, граматична таблиця «Past Perfect Tense», «Example Situation» (HO,),висловлювання P. Кіплінга про красу Англії, «Noughts and crosses», grid (надошці), «Henry and his Guests» (H02).
ХІД УРОКУ
І. ПІДГОТОВКА ДОСПРИЙНЯТТЯ ІНШОМОВНОГО МОВЛЕННЯ
Aim 1. Повідомлення теми та мети уроку.
Т: We are going to talk about the beauty ofEngland at any time of the year, and especiallyin Autumn.
We have to revise thegrammar material the Past Perfect Tense.
By the end of thelesson you should be able:
• to participate in common conversationalexchanges about the topic of today’s lesson;
• to operate the grammar material aboutthe Present Perfect tense, using it in oral speech.
Warm-up 2. Уведення в іншомовну атмосферу.
Game «Noughts andcrosses». Гра«Хрестики-нолики».
Draw on the board a«Noughts and crosses» grid with nine categories like this: PastPerfect (I had done).